ספרי עליית הגג | הגבעה - אסף גברוןקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"כמה שעות אחרי תחילת הניסוי הופתע אסרינסקי לראות שהעטים מתחילים פתאום לשרבט במרץ רב, מה שהעיד על פעילות מוגברת של שרירי המוח והעיניים של הבן. אסרינסקי האב הניח שבנו התעורר, וניגש אליו כדי לראות מה קורה. כשפתח את דלת המעבדה, הוא נדהם לגלות שבנו ישן שנת ישרים"

בית ספר לשינה
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
הגבעה
הגבעה

תעודת זהות

תרגום מעברית:
עיצוב עטיפה: רענן גבריאל
דאנאקוד:9879655456493
תאריך הוצאה: 2013 / 1
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 430
מחיר: 98 ש"ח

הגבעה

אסף גברון

 

מה כבר ביקש עתניאל עסיס? לגדל קצת רוקט ועגבניות שרי לסלט של אשתו רחל, לחלוב את העז?

הוא מצא גבעה עם שדה קטן. והעלה לשם מכולה. וקיבל גנרטור. והקים עמותה.

ואז נפרץ ציר גישה. ובלילה חורפי הוצבו חמישה קרוואנים סמוך לחווה. המח"ט הגיע, הרוחות התלהטו, ובמִנהל האזרחי אמרו שאין אישור להציב את הקרוואנים. אבל גם אין אישור להוריד אותם.

כך נאחז המאחז מעלה חרמש ג'.

 

השנים חולפות והגבעה פורחת: עוד קרוואנים, גינת משחקים, שדות אורגניים ובית כנסת; הכלבים קוֹנדוֹליסה וביילין, הסוס קילר, ונאקה; משפחות ורווקים, עובדי אדמה ומחנכים, דתיים וחילונים, קוסמטיקאית חמת מזג ושני אחים, קיבוצניקים לשעבר.

יום אחד נקלע למקום עיתונאי זר, ומתחילה מהומה: איך יצליח שר הביטחון להוריד מהגב את הלחץ האמריקאי? מה יעשה סרן עומר, שמקבל הוראות סותרות מגבוה ותושבי הגבעה עולים לו על העצבים? האם ימצא החוזר בתשובה גבריאל נחושתן אהבה ושקט לנפשו הפצועה? מה לקריסת הכלכלה באמריקה ולמאחז הלא-חוקי? ומה מחפשים יפנים מסתוריים בכפר הפלסטיני השכן?

 

הגבעה הוא רומן רחב יריעה ונועז, המפרק לגורמים את המציאות הקיצונית והאבסורדית ביהודה ושומרון. מלכוד 22 פוגש את ישראל במאה ה-21: אלימות, רדיפת ממון וכוח, טשטוש ערכים וגבולות, אבל גם תשוקה אידיאולוגית יוקדת. הרומן מספר על שנה בחייהם של תושבי המאחז הלא-חוקי מעלה חרמש ג', ומגולל את סיפור היחסים המורכבים של המשפחות, הזוגות והרווקים החיים במקום, בינם לבין עצמם וגם עם שכניהם הפלסטינים, הצבא, התקשורת והפוליטיקאים. הרומן מבוסס על תחקיר מעמיק שנמשך כמה שנים, ומציג את עולמם של המתנחלים, לטוב ולרע, בדרך שאינה מוכרת לרוב הישראלים. זהו רומן רחב-יריעה, רציני ומלא הומור כאחד, המשרטט תמונה עשירה של ישראל בימינו.    

 

חלק מחמש שנות העבודה על הספר עשה אסף גברון בכתיבה בבקתה מבודדת בתוך מאחז ביהודה ושומרון. שם הוא נחשף מקרוב לעולמם של המתנחלים, עשה חברים, ונחשף לתרבותם העשירה.

 

אסף גברון מעפיל בהגבעה אל פסגת יצירתו עד כה. הוא מלהטט כדרכו בין סגנונות וז'אנרים, בין ריאליזם נוקב לסאטירה חריפה, בין רצינות להומור פרוע.

 

ביקורות

" רומן קדחתני, מצחיק ואלים... ספר נפלא... מגנום אופוס, שנכתב מיומרה ותעוזה של הסיפור הישראלי הגדול. "


יהודה נוריאל, ספרות 7 לילות, ידיעות אחרונות

" הספר הכי מעניין שנכתב על הציונות הדתית. מרתק, ספר נהדר "


קרן נויבך, סדר יום, רשת ב' קול ישראל

" זה ספר חכם, שבאמצעותו מפגין גברון טווח של סגנונות כתיבה, מריאליזם חברתי נוקב לסאטירה מלאת הומור מבלי להתנשא לרגע על הגיבורים שלו. ספרות גדולה לא אמורה לסייע לנו לבחור איזה פתק להטיל בקלפי. מספיק שהיא תציג בפנינו מחדש את המוכר ואת היומיומי. ו"הגבעה" הוא לבטח ספרות גדולה.  "


רונן טל, סופהשבוע

" 'הגבעה' של אסף גברון הוא נסיון פורץ דרך להתמקד בהתנחלות ובמתנחלים, מטעם כותב שלא שייך לקהילה הזאת או למגזר הדתי בכלל. העיתוי של גברון מושלם  "


יוני לבנה, ידיעות אחרונות

" גברון אוהב את הדמויות שלו. המתנחלים ב"הגבעה" אינם דחלילים אידיאולוגיים, למרות שהאידיאולוגיה ממלאת תפקיד חשוב בחייהם. "הגבעה" הוא לא ספר אנתרופולוגי על המתנחלים. זהו סיפור על גבעה שאנשים גרים עליה. גבעה קטנה באמצע שום מקום ובאמצע כל מקום. זהו סיפור אוניברסלי וגם סיפור פרטי מאד  "


מוטי פוגל, עכבר העיר

" הגבעה של אסף גברון מצליח לשלב בין כתיבה מושחזת וקלילה לבין אמירה מקורית ולא מתפשרת על מפעל ההתנחלויות "


יובל אביבי, Time Out תל אביב

" גברון כתב ספר שלא ינעם לאיש: לא לשמאלנים, לא לימנים. הסיבה לכך היא שגברון מעמיד את שתי קלישאות הייצוג המוכרות של המתנחלים זו לצד זו ומחליף ביניהן במהירות. לרגע נמלא הלב אמפתיה כלפי הדמויות הנחושות, שמשחזרות מחדש את האתוס ההתיישבותי־הקיבוצי בקהילה מבודדת ורוחשת אויבים ומשלמות על כך מחיר; ולרגע הן מוצגות כדמויות אלימות וטראומתיות, שמעדיפות להעביר את האחריות למצבן הנפשי אל רשויות המדינה ואל הפוליטיקה המקומית. גברון משתמש בשתי הקלישאות הללו לסירוגין ולא מוסיף עליהן או מעשיר אותן: הוא מסכסך ביניהן ומשחק איתן, כמו עם כדורים שמועפים לאוויר "


עמרי הרצוג, ספרים הארץ

" מעלה חרמש ג' היא מסוג המקומות שבא לקרוא עליהם עוד ועוד. "


מיכל פלד פליישר, כלכליסט

" איזו תחושת סיפוק עצומה, ושמחה, ליהנות בצורה עמוקה כל כך מספר טוב, של כותב טוב, בעברית. את "הגבעה" כולו, כותב גברון פשוט מצוין, כשהוא מצליח לזקק אמת אנושית ונוגעת ללב מכל דמות שבה הוא עוסק לצד אסתטיקה ספרותית נפלאה שמעוררת הרבה נחת בניסוחיה המדויקים.   "


עדנה אברמסון, הרפובליקה הספרותית

"   גברון מציג את האופן שבו סוגרים עניינים, בקריצת עין. הוא מתאר מציאות אידיאולוגית אבסורדית שהיתה יכולה להיות מצחיקה אם אלה היו חיים של אחרים. "


מיה סלע, גלריה הארץ

"   תמיד אשמח לקרוא משהו חדש של אסף גברון. מהדור הזה הוא באמת מאלה שיש להם שפה ויכולת לסחוף אותך אל תוך סיפור במהירות שתנין אוסף את טרפו אל תוך המצולות. הוא פשוט קוטף אותך לשם, אתה שם. הוא עושה מעשה כמעט בלתי אפשרי, הוא מצליח לכתוב על המציאות המתנחלית בעיניים - עד כמה שזה אפשרי - אובייקטיביות, כלומר הוא קודם כל מספר סיפור. נהדר. "


ג'קי לוי, המילה האחרונה גלי צה'ל

"   פשוט ספר מעולה וממש ממש כדאי לך לקרוא אותו. מצחיק, אינטליגנטי, ומאוד מדויק ורחב ברמת הפרטים על החיים באותו מאחז בלתי חוקי ועל הדרך שבה הוא מתפתח וגדל, ועל אופרת הסבון הקטנה של האנשים שחיים שם. ספר מצויין.   "


אביעד קיסוס, רדיו 99

" סיפורו של המתנחל החביב עתניאל עסיס והמאחז המשגע מעלה חרמש ג'. אסף גברון המוכשר והרב גוני (סופר, מוסיקאי ומתרגם) נכנס אל תוך עולמם הנפלא של אנשי הגבעות, האידיאליסטים ונוצצי העיניים ומביט עליהם מקרוב קרוב. חלק ניכר מהספר נכתב מתוך בקתה מבודדת על אחת הגבעות ביהודה ושומרון. אפשר לקרוא ולשכוח לרגע שהאנשים האלה גרים ממש קרוב, ולא, אלו לא רק דמויות בספר הזה שאתם מחזיקים ביד "


טל גולדשטיין, מגאפון

קריאה נוספת

מלכוד 22
כיסא פנוי
עזאזל
מקמאפיה