ספרי עליית הגג | מארק אדלמן - קשישטוף בורטנקוקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"פוקו כמעט אף פעם לא דיבר על ילדותו, אבל ב 1970 הוא סיפר למראיין ברדיו כי לפעמים היה נדמה לו שהוא גדל בסביבה שבה סוד הקיום טמון בידע."

מישל פוקו
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
מארק אדלמן
מארק אדלמן

תעודת זהות

תרגום מפולנית: מיכאל הנדלזלץ
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ, סטודיו דוד ויוסף
דאנאקוד:3624240
תאריך הוצאה: 2012 / 1
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 621
מחיר: 118 ש"ח

מארק אדלמן

קשישטוף בורטנקו, ויטולד ברש

לוחם, מהפכן, אדם

מי הוא מארֶק אֵדֶלְמַן? ולמה צריך לשאול בישראל שאלה כזאת על אחד המפקדים הנערצים של מרד גטו ורשה? הסיבה לכך פשוטה: אדלמן לא היה ציוני. לא היה לו מקום בסיפור ההיסטורי שבנו מייסדי מדינת ישראל - קו ישיר והכרחי מן השואה והגבורה אל הקמת המדינה כפיתרון היחיד האפשרי. ואף שכל חבריו ופקודיו ב"אירגון היהודי הלוחם" (רובם ציונים מובהקים) אכן נשאו את שמו בהערצה - מה בכך? 

אדלמן היה איש ה"בּוּנד", תנועה שהאמינה כי ליהודי אירופה יש עתיד בארצותיהם וגם יש עתיד לשפתם, היידיש. אחרי המלחמה, כשבפולין לא נשארו יהודים רבים כדי להאמין בבּוּנד וברעיונותיו (או להמשיך ולדבר יידיש), אדלמן מחליט להישאר בפולין, למרות כל ההפצרות של חבריו-למחתרת לעלות לישראל. הוא נעשה רופא מפורסם, חדשן בתחום ניתוחי הלב, ובמקביל ממשיך לפעול נגד מישטר העריצות בארצו - הפעם מן הזן הקומוניסטי. וכשנולדת תנועת "סולידריות", ואחר-כך מתחדשת הדמוקרטיה בפולין, אדלמן הוא כבר לוחם חירות ידוע - לא רק גיבור יהודי, אלא גם גיבור פולני. והוא ממשיך לפעול גם אחרי-כן - למען כל הנרדפים עלי אדמות - עד מותו באוקטובר 2009. והסיפור ברור: בשביל אדלמן, להיות יהודי פירושו פשוט לעמוד לצד הנרדפים. ויש לו גם כמה דברים לומר על הרודפים. פרופסור מארֶק אֵדֶלְמַן הוא לא מאלה שאפשר לסתום להם את הפה. 

 

מארֶק אֵדֶלְמַן: לוחם, מהפכן, אדם היא ביוגרפיה מזהירה שכתבו העיתונאים ויטולד בֶּרֶש וקְש'ישטוף בּוּרְנֶטְקוֹ. הביוגרפיה המקיפה והעדכנית הזאת, היא ראשונה מסוגה בעולם, ובישראל. היום, יותר מחצי מאה אחרי מרד גטו ורשה ואחרי הקמת מדינת ישראל, נדמה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לקרוא את סיפורו של האיש המיוחד הזה. 

"מארֶק אדלמן הוא עבורי התגשמות כל מה שטוב ביותר בפולין." ואצלב האוֶול

ביקורות

" הספר נקרא בעיניין גובר והולך. הביוגרפיה הזאת היא הזדמנות להכיר אדם יהודי הומניסט וגם גיבור ספרותי נפלא. "


בני מר, הארץ

" הביוגרפיה שחיברו שני העיתונאים הפולנים, היא שלב נוסף וחשוב באפשרות שניתנת לקוראי העברית להבין אחרת, בצורה מורכבת, פלורליסטית ומגוונת יותר את זכרון השואה. סיפור חייו של אדלמן הוא מסמך אנושי ויהודי מרתק. זהו ספר חובה לא רק משום גיבורו הלא שגרתי, אלא בעיקר בשל המסר ההיסטורי והמוסרי שלו...המסר של מארק אדלמן הוא אקטואלי יותר מאי פעם. "


דניאל בלטמן, מוסף ספרים, הארץ

" זהו ספר מורכב וחכם, ועם זאת קריא מאוד, מותח ממש הודות לאופן שבו הכותבים מביאים את דיוקנו של אדלמן כאדם שלא יכול לשבת בשקט מול כותב הדיוקן, כאילו הם רצים אחריו, מתנשפים. "


יעל נאמן, מוסף ספרים הארץ

קריאה נוספת

אנשים רגילים
האבודים
האנטומיה של הפשיזם
אנטיגונה