ספרי עליית הגג | האנטומיה של הפשיזם - רוברט פַּקסטוןקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"המלחמה הזו שכולם מדברים עליה כל כך הרבה ושאת הדיה הוא שומע כרעמי התפוצצויות מרוחקות ושהבזקיה מפלחים את חשכת הלילה מסביבו, היא רק חלום תעתועים שנחלם ברגע זה במוחו, ומיד כשירצה ינפנף אותו מעליו והוא ייעלם לנצח."

ההר
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
האנטומיה של הפשיזם
האנטומיה של הפשיזם

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: דן תמיר
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ
תאריך הוצאה: 2009 / 8
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 532
מחיר: 118 ש"ח

האנטומיה של הפשיזם

רוברט פַּקסטון

הפשיזם היה היצירה הפוליטית המרכזית של המאה העשרים ומקור לרבים ממכאוביה. מהו הפשיזם? כיצד אפשר להבין אותו? מה הופך מדינות ואומות לפשיסטיות?  

 

רוברט פַּקסטוֹן, מחשובי ההיסטוריונים האמריקאים, מציע גישה רעננה ומקורית לבירור השאלות האלה ואחרות: האנטומיה של הפשיזם - פסגת יצירה מחקרית של כארבעים שנה - הוא חיבור פורץ דרך המראה כי לעולם לא נוכל להבין באמת את הפשיזם אם נמשיך לנסות להגדירו במונחים מופשטים. במקום זה עלינו להתבונן בו בפעולתו - בדברים שעשה, במה שחולל, בדרכי התפתחותו - לא פחות מבטקסטים המכוננים שלו ובמילים שאמרו המנהיגים הפשיסטיים. בניתוח אנליטי חד, 

פקסטון יוצא לברר את השאלה החשובה ביותר על הפשיזם, שנשארה פתוחה עד היום: למה באיטליה ובגרמניה נוצרו וטופחו תנועות פשיסטיות שמנהיגיהן נבחרו ועלו לשלטון, ואילו בצרפת ובמדינות אחרות זה לא קרה? כדי למצוא תשובה לכך, פקסטון בוחן את הפשיזם בכל מורכבותו, וסוקר בהרחבה ובפירוט את האבולוציה שלו - מן התנועות הרדיקליות הראשונות והבריתות עם גורמים שמרניים מן המעמד הגבוה, דרך השתרשותו, השגת השלטון וניהולו, ועד לשלב הסופי של הרדיקליזציה. פקסטון מתאר את ביטוייו השונים של הפשיזם בכל מדינה – לא רק באיטליה ובגרמניה, אלא גם בצרפת ובבריטניה, בספרד ובפורטוגל, במזרח אירופה, באמריקה הלטינית ועוד. והוא גם מציג את עמדותיהם של הפשיסטים על השואה. לבסוף הוא שואל האם הפשיזם עדיין אפשרי, אפילו היום, לאחר כל מה שחווינו ולמדנו במאה העשרים, והוא גם מפתיע אותנו, הישראלים, וכותב כמה מילים עלינו כיום, בישראל.

ביקורות

" ביד מומחה, במיומנות עצומה ובניתוח חריף, רוברט פקסטון השיג בספרו משהו שהוא כמעט פלא. "


איאן קרשו

קריאה נוספת

נועם חומסקי
הטרגדיה האלג'יראית
אנשים רגילים
קאמי וסרטר