ספרי עליית הגג | קרוב לידנב - קווין פנמןקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"אה,חשב ז’ים, "כמה יפה לרצות לגלות מחדש את חוקי החיים האנושיים, אבל כמה פשוט ונוח יותר, מן הסתם, לציית לכללים הקיימים!"

ז’יל וז’ים
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
קרוב לידנב
קרוב לידנב

תעודת זהות

תרגום מגרמנית: חנן אלשטיין
עיצוב עטיפה:
דאנאקוד:3623940
תאריך הוצאה: 2011 / 10
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 142
מחיר: 98 ש"ח

קרוב לידנב

קווין פנמן

הפרוזה המהפנטת של קווין פֵנֵמָן לוכדת את הקוראים בלב ליבה של סחרחורת אירועים: קרוב ליֵדֵנֶב - כפר בדוי, מחוז ילדותה של דמות הנערה המְספרת - מתנפצת באחת אידיליית החיים המשותפים ליהודים ולנוצרים, שזה שנים רבות חיים יחד בשלווה ובשכנות טובה. המקום נעשה לזירת מלחמה, לאתר של מעשי זוועה.

איכרים פולנים וחיילים גרמנים בוזזים ושורפים שתי חוות, ורודפים ורוצחים את המשפחות המתגוררות בהן. הנערה המְספרת ואחותה התאומה מסתתרות מפני רודפיהן בבית הילדוּת שבנו לעצמן על עץ. משם הן מתבוננות בחורבן המוּמט על משפחותיהן ועל עולם הילדוּת שלהן, ובתוך כך שוב ושוב נמלטות בתודעתן אל זיכרונות מפעם, כמו כדי לדחות את הקץ ההולך ומתקרב.

אחוּזת הלם בפני המציאות המחרידה, חוזרת הנערה ומגוללת בקצב עוצר נשימה, בגוף ראשון רבים ותמיד בזמן הווה, את סיפור ההתרחשויות המעורבלות זו בזו ללא הרף, בתנועה סימולטנית ובתמונות מקוטעות: חיסול יקיריהן, הרפתקאותיהן בקיץ האחרון, האגדות המשפחתיות שאביהן והאח שלהם אהבו לספר, האלימות המאיימת ההולכת ומחמירה, סצֵנות מילדותן המאושרת.

קרוב ליֵדֵנֶב הוא ניסיון יוצא דופן של סופר גרמני צעיר - בן פחות משלושים בעת הופעת הרומן ב-2005 - לעסוק בהיסטוריה שאינה ההיסטוריה שלו ושל בני גילו. זהו ניסיון נועז, אולי פרובוקטיבי, לספר על השואה ועל מלחמת העולם השנייה כפי שכמעט לא כתבו עליהן בגרמניה לפני כן. קווין פֵנֵמָן מספר עליהן מתוך הדגשה מכוּונת של הסגנון והפואטיקה. הוא כותב על העבר כאילו היה סיפור ילדים, ומְספר על דברים מורכבים כאילו היו פשוטים לגמרי. שפתו הווירטואוזית מהלכת על הקוראים קסם ואימה בעת ובעונה אחת.

מבקרי הספרות בגרמניה הרעיפו על קרוב ליֵדֵנֶב שבחים רבים, והכתירו אותו במילים "רומן המלחמה הראשון של דור חדש" ו"הבטחה ספרותית גדולה".

ביקורות

"הספר הטוב ביותר שנכתב בשנים האחרונות בידי גרמני מבני הדור הצעיר. יצירת אמנות מיוחדת במינה. "


זידדויטשה צייטונג

"הקריאה בספר מתחילה בזהירות,למרות ואולי בגלל,הסופרלטיבים שקיבל הספר בכל מקום.אבל מהר מאוד התחושה מתחלפת במשהו אחר. הספר,בהעדר מילה קולעת יותר,אפקטיבי מאוד,עושה את העבודה...יותר מכל רגש אחר,הפחד מלווה את הקריאה.לא רחמים,אפילו לא הזדהות.אולי בזה ההישג האמיתי של הספר. היעילות הזו שהופכת כל שורה לתהום אפלה. "


יובל אביבי,TIME OUT תל אביב

"אחד מעשרת הספרים המתורגמים הטובים של 2011."


ישראל היום

קריאה נוספת

אנשים רגילים
האבודים
מלכוד 22
ז’יל וז’ים