ספרי עליית הגג | עידן האי-ודאות - טוביאס הירטרקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"במקום העונג שהייתי צריך לחוש בתצוגה המפוארת הזאת של גאונות מבריקה – הרגשתי בנפשי תחושה שקרובה לכאב ממשי, אם כי שוֹנָה ממנו באופן שאי־אפשר לתאר אותו."

חשיכה נראית. מהדורה חדשה
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
עידן האי-ודאות
עידן האי-ודאות

תעודת זהות

תרגום מגרמנית: אביעד שטיר
עיצוב עטיפה: ענת קמינצקי
דאנאקוד:3626695
תאריך הוצאה: 2023 / 5
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 382
מחיר: 112 ש"ח

עידן האי-ודאות

טוביאס הירטר

איך גילו גדולי הפיזיקאים את עולם הקוונטים 1945-1895

"תארו לעצמכם שאתם מגלים יום אחד כי העולם שבו אתם חיים מתפקד אחרת לחלוטין ממה שחשבתם עד כה. הבתים, הרחובות, העצים והעננים אינם אלא תפאורה, שאותה מניעים כוחות שבקיומם לא הבחנתם מעולם."

בדיוק כך קרה לפיזיקאיות ולפיזיקאים לפני מאה שנה. היה עליהם להסכין עם העובדה שמאחורי המושגים והתיאוריות שבאמצעותם הם ראו את העולם שוכנת מציאות עמוקה יותר, ופעולתה עליהם היתה כל‑כך מוזרה עד שפרץ ויכוח בשאלה אם בכלל אפשר עדיין לדבר על "מציאות".

איך הגיעו הפיזיקאיות והפיזיקאים למצב הזה ואיך התמודדו איתו ‑ זהו הסיפור המסופר כאן. בסופו העולם יהיה אחר: הפיזיקאים עתידים לא רק לראות את העולם באור אחר, אלא גם לשנות אותו מן היסוד.

כל המדענים הגדולים האלה: מקס פּלנק, מארי קירי, אלברט איינשטיין, נילס בּוֹהר, מקס בּוֹרן, אֶרְווין שְרֵדינְגֶר, ורנר הַייזנבּרג... וכל המושגים האלה: רדיואקטיביות, תורת היחסוּת, E = mc2, מכניקת הקוונטים, דוּאליוּת גל-חלקיק... פתאום, עם הפיזיקה המודרנית הזאת, כל מה שמאז ימי ניוטון היה כל־כך ברור, כל־כך וַדָאִי, עכשיו כבר לא כל־כך ברור או וַדָאִי. כי מה שקורה בעולם האטומים, אומרים לנו הפיזיקאים, לא דומה לְמה שקורה בעולם המוּכּר לנו בחיי היומיום.

 

אבל מה בדיוק קורה שם, בעולם ה"אטומי" הזה? טוב, על זה לא כולם ממהרים להסכים... מי הגה את הרעיונות הפיזיקליים החדשניים, על מה התווכחו המדענים, וגם מי התווכח עם מי – לרבים מאיתנו כל זה קצת מעורפל.

מה גם שהכל התרחש תוך חצי־מאה של תהפוכות פוליטיות וחברתיות אדירות: למן הניסויים הראשונים ברדיואקטיביות של מארי קירי, שגרמו בסופו של דבר למותה מסרטן, ועד פצצות האטום שהוטלו על הירושימה ונגסאקי וקטלו מאות אלפי בני־אדם, האנושות עברה שתי מלחמות עולם.

התברר שהמדע עשוי להביא להישגים מופלאים, אבל עלול גם לאפשר אסונות נוראים.

 

עידן האי־ודאוּת עושה לנו סדר בכל השמות והמושגים שעיצבו את תפיסת העולם הפיזיקלית שלנו מתחילת המאה ה-20 ועד היום. והוא עושה את זה בסיפור מרתק להפליא, כמעט מותחן בלשי. בדרך אנחנו לומדים על פיזיקה, על פוליטיקה, על גברים ונשים, ומגלים עד כמה גם מדענים גדולים הם רק בני־אדם, אנושיים יותר או פחות, מוסריים יותר או פחות. ובתוך כל האי־ודאוּת דבר אחד ברור: כשמתחילים לקרוא את הספר הזה, קשה להניח אותו מן היד.

קריאה נוספת

הדג שבתוכנו
זמן הקוסמים
מלכוד 22
ככה בדיוק קרה?