ספרי עליית הגג | המשפחה הראשונה - מייק דשקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"קצת אחרי הבר-מצווה שלי, שבה נשבר קולי באופן משפיל כל כך במילים האחרונות של ההפטרה, טסו הורי לתל-אביב. מן הנסיעה הזאת יש, כמובן, הרבה סיפורים."

האבודים
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
המשפחה הראשונה
המשפחה הראשונה

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: דבי אילון
עיצוב עטיפה:
דאנאקוד:3623703
תאריך הוצאה: 2011 / 10
פורמט: x ס"מ
כריכה: אחר
מספר עמודים: 472
מחיר: 118 ש"ח

המשפחה הראשונה

מייק דש

טרור, סחיטות, והולדת המאפיה האמריקאית

בתחילת המאה ה-20, עשרות שנים לפני הופעתן של חמש משפחות הפשע המיתולוגיות של המאפיה האמריקאית, ויותר מחצי מאה לפני שמריו פּוֹזוֹ כתב את הסנדק, ג'וּזֶפֶּה מוֹרֶלוֹ ומשפחתו שלטו בפשע בניו יורק. ב-1892 מוֹרֶלוֹ הגיע עם משפחתו לאמריקה מקוֹרלֶאוֹנֶה שבסיציליה, ועד מהרה החל להריץ בהצלחה מבצע לזיוף דולרים. לא חלף זמן רב והעסק הקטן שלו צמח לכלל אימפריה שלא בחלה בשום צורה של פשע: סחיטה של בתי עסק, הונאות ביטוח, חטיפה, איומים, רצח, ועוד ועוד. עם הגעתו של מורלו לארצות הברית המאפיה היתה בחיתוליה, אבל כעבור שלושה עשורים משפחות הפשע כבר צצו ועוררו אימה לכל אורכה ורוחבה של המדינה.

ההיסטוריון מייק דש מיטיב להפיח חיים בסיפור האמיתי המרתק של מורלו, "הבוס של כל הבוסים" הראשון באמריקה, האיש שכּוּנה "יד הצבת" בשל פגם מולד בידו, ושלמעשה ייסד את הפשע המאורגן ביבשת החדשה.

דש יצא לחריש עמוק בארכיונים מאובקים במטרה להאיר את הפינות האפלות של החלום האמריקאי. על יסוד הממצאים שהעלה בחכתו, הוא מגולל דרמה סוחפת ועתירת דמויות, קולנועית באיכותה, על הולדת המאפיה באמריקה.

בסגנון צלול ונמרץ הוא חושף בפרטי פרטים, כמו במבט של בלש מנוסה, את שלל מעשי הרצח העקובים מדם שבוצעו בשם הנקמה ולמען הכבוד. הוא מאפיין את המתח הבלתי נדלה בין נאמנות לבגידה. והוא מציג את המלחמה ארוכת השנים של רשויות החוק בכנופיית הפשע של מורלו. כמה מגילוייו על האלימות והאכזריות של מורלו, כמו הסיפור על בית הקברות הפרטי שלו, שנטמנו בו עשרות מאויביו, מעמידים בצל גם פורטרטים עסיסיים של גנגסטרים פיקטיביים כמו טוני סופרנו.     

ספריו של דש מתמקדים בפשעים מפורסמים, משפחות או ארגוני פשע ותופעות ידועות שקשורות בפשע. בסגנונו המיוחד הוא כותב את מחקריו המעמיקים בסגנון של רומן מתח בלשי מרתק עד שלפעמים קשה להאמין שהם התרחשו באמת.

 

ביקורות

" מייק דש הוא היסטוריון נהדר ומספר סיפורים נפלא. המשפחה הראשונה הוא שילוב משובח של תיעוד קפדני עם סיפור עלילה מלהיב. "


Library Journal

" דש עושה עבודה מצוינת. לא חסר שום דבר בסיפורו של מורלו - ילדות קשה, נכות גופנית, חיים קשים של מהגר, ולבסוף עלייתו לגדולה. "


Chicago Sun TImes

" הרשו לי להמליץ מכל הלב על ספר חדש...הספר הזה שונה מכל השאר מעצם היותו משולב בתחקירים היסטוריים ובסיפורי פשע מרתקים במיוחד, בסגנון של רומן בלשי. "


שולה פרומר,ידיעות תקשורת

" ניכר במייק דש, בעיקר בין השורות, שכדרכם של ביוגרפים, פיתח רגשות כלפי גיבוריו, גם כשלא פסחו על אף דיבר בדרכם לגיהנום. לזכותו ייאמר, שהצליח להימנע הן מרומנטיזציה שהפכה את גיבוריו למושאי הערצה והן משיפוטי מוסר טריוויאליים, שהרי לא צריך לומר על רוצח שהוא "אכזרי". התוצאה הסופית היא ספר משכיל, מוקפד ומדויק כמסמך היסטורי, המצליח לאגד אינספור סיטואציות, דמויות ופרטים לסאגה קוהרנטית של 450 עמודים. מה שמרשים אצל דש הוא לא רק הרזולוציה שיורדת למספר נקבי הירי בגופה או תפריט ארוחתו האחרונה של קורבן (אנטיפסטי, ספגטי עם רוטב צדפות, לובסטר וליטר של יין קיאנטי), אלא כשרונו לספר סיפור חושני ומותח, עם נגיעות רחוב פואטיות בנוסח: "מנורות גז הקיאו אור חרדלי, ועל קרשי הרצפה החשופים פוזרה נסורת מעץ ארז, שבסופו של יום עמוס נקרשה בתערובת סמיכה של רוק, קליפות בצלים ובדלי סיגרים איטלקיים כהים". "


אירי ריקין, ספרים הארץ

" ערכו של "המשפחה הראשונה‭,"‬ מעבר לכוח המשיכה של הספר לחובבי גופות ופתולוגיה, הוא בהבנת האופן שבו הקוד הגנטי שנולד כזרע קטן ומכוער בהארלם האיטלקית ובאיטליה הקטנה נבט לארגון מפלצתי רב-זרועות, המתחרה בקלות בחברות גלובליות ענקיות ומשפיע על הכלכלה העולמית בדרכים נסתרות מן העין. "


אביגדור פלדמן, מוסף הספרות ידיעות אחרונות

" על אף שמדובר בספר דוקומנטרי,הוא נכתב בידי מחברו מייקל דש- היסטוריון ועיתונאי בריטי שהוא בוגר מיטב האוניברסיטאות של אנגליה- בצורה מרתקת, המזכירה לעיתים סגנון של ספר מתח משובח. בקצרה, זהו ספר מרתק, המתאר מציאות שלעיתים נראית דימיונית אך כולה אמת: וזו, כידוע, עולה על כל דימיון. "


אליעזר ויצטום, מוסף שמנת, הארץ

קריאה נוספת

אַדיוס, המינגוויי
מקמאפיה
עזאזל
רשת אפלה