ספרי עליית הגג | רוזלינד פרנקלין - ברנדה מדוקסקטלוג הספרים
כותרים
מחברים
אבולוציה
אכסדרה
אנשים
ביוגרפיות
ביולוגיה
בריאות
ג'רונימו סטילטון
הארי פוטר
היסטוריה
יהדות
ילדים
כלכלה
מדע
מחזות
מנורת קריאה
מקור
מתח
מתמטיקה
נגד הרוח
נוער
ספורט
ספרות יפה
עיון
פוליטיקה
פילוסופיה
פילוסופיה ומדע
פיסיקה
פסיכולוגיה
צבא
קלסיקה
שואה
שירה
תורת המשחקים
תיבת פנדורין
תרגום
מועדון ספרי עליית הגג

הצטרפו לרשימת הדיוור של מועדון ספרי עליית הגג וקבלו עדכונים במייל

"השילוב בין המתמטיקה הקיימת, עקרונות פיזיקליים, והטכנולוגיה של הניסויים בפיזיקה, הביאו לגילוי, למיפוי ולהבנת המבנה של מסר גדול ביותר של חלקיקים אלמנטריים והאינטראקציות שביניהן."

הקשר המתמטי
חשוב לנו לדעת
facebook icon שלח חוות דעת
קטלוג
רוזלינד פרנקלין
רוזלינד פרנקלין

תעודת זהות

תרגום מאנגלית: עדי מרקוזה-הס
עיצוב עטיפה: דוד מוסקוביץ
תאריך הוצאה: 2009 / 9
פורמט: 13.5x21 ס"מ
כריכה: רכה
מספר עמודים: 461
מחיר: 98 ש"ח

רוזלינד פרנקלין

ברנדה מדוקס

הגברת האפלה של הדנא

הכימאית והפיזיקאית רוזלינד פרנקלין - "הגברת האפלה", כפי שכינה אותה אחד מעמיתיה שלא נטו לה חיבה - היא מן הגיבורות העלומות של המאה ה-20, וסיפור חייה הקצרים הוא מהסיפורים המסעירים ביותר של המדע המודרני.

ב-1953 גילו ג’יימס ווטסון ופרנסיס קריק, מעמיתיה של פרנקלין, את מיבנה הדנ"א - לדעת רבים התגלית המדעית החשובה ביותר במאה ה-20. בעקבות זאת הם זכו לתהילת עולם. בספרו הסליל הכפול (מ-1968), ווטסון התייחס אל "רוזי פרנקלין" בזלזול תהומי - "המקום הטוב ביותר בשביל פמיניסטית הוא במעבדה של מישהו אחר" - אבל הודה ש"היה לה מוח מבריק", ושצילום הרנטגן מס’ 51 שצילמה, אשר נלקח ממנה ללא רשותה וללא ידיעתה, הוא שסלל את הדרך לגילוי מיבנה הדנ"א. ולמרות זאת הם לא טרחו להזכיר את שמה בנאום שנשאו לרגל זכייתם בפרס נובל ב-1962. ופרנקלין, שכבר לא היתה בין החיים, לא היתה יכולה לספר את סיפורה - סיפורה של אשה בעולם של גברים, של מדענית צעירה ומבריקה שמתה בדמי ימיה, בת 37, ומגורשת (כמעט?) מפיסגת היכל התהילה של המדע. 

 

מה בדיוק קרה שם, בין המעבדות השונות, בדרך לגילוי מיבנה הדנ"א? מה ראה או לא ראה כל אחד מעבודתו של האחר? מתי ואיך השתנתה אווירת ה"פייר פליי" הבריטי בין החוקרים ונעשתה למירוץ של תפוס-כפי-יכולתך? איך קרה שדווקא ווטסון וקריק, שבאופן "רשמי" לא עבדו בחקר מיבנה הדנ"א, הם שבנו את הדגם המפורסם של הסליל הכפול, אותן ספירלות-המעתיקות-את-עצמן של מולקולת הדנ"א הנושאת את המסר הגנטי? ואיפה נמצאת בתוך כל המהומה הזאת רוזלינד פרנקלין?

ביקורות

" תענוג לקרוא. "


Sunday Telegraph

קריאה נוספת

בארכיונים של פרויד
המבנה של מהפכות מדעיות
הסליל הכפול
החוט המשותף